Ordinace dermatologie v Praze nabízejí mnoho služeb. Mezi ně přitom často patří i možnost nechat si vyhladit vrásky. Jak stárneme, na našem obličeji se začínají objevovat mimické vrásky. Kolem očí můžeme pozorovat vrásky od častého smíchu, na čele od starostí a mezi obočím od častého mračení. Někteří přitom k tvorbě vrásek mají větší genetické předpoklady než ostatní. Jak tyto projevy zmírnit?

Dermatologie řeší vrásky dvěma hlavními metodami

Pokud má být řeč o regulaci vrásek, nejčastěji se v Praze ale i jiných městech setkáte především se dvěma metodami. Buď můžete nechat do vrásek dermatologem aplikovat botulotoxin, nebo si říct o vyplnění vrásek kyselinou hyaluronovou. Víte, jak každá z těchto metod probíhá a na jakém principu funguje?

Aplikace botulotoxinu

Botulotoxin symbolizuje přírodní látku, která obsahuje toxiny. Ty mají za úkol zabraňovat přenosu nervosvalového impulzu. Pokud se tedy pro aplikaci rozhodnete, bude vám vpraven injekčně do daného místa. Látky následně zabrání místnímu svalu v jeho smršťování, což je primárním důvodem pro tvorbu vrásek.

Botulotoxin přitom dermatolog vždy aplikuje až po důkladné konzultaci. K aplikaci se používá několik jemných vpichů. Bezprostředně po aplikaci vám většinou na klinice poskytnou i led pro zchlazení zasaženého místa. Není přitom třeba, abyste po zákroku na dermatologické klinice zůstávali a můžete ihned odejít domů.

Botulotoxin se hojně využívá i při regulaci nadměrného pocení. Věděli jste to?

Vyplnění kyselinou hyaluronovou

U této metody se, jak již název napovídá, používá kyselina hyaluronová. Tato látka je přitom běžně dostupná v lidském těle a pro organizmus se tak nejedná o něco cizího. Tato kyselina vyniká svojí schopností vázat na sebe vodu a má silně hydratační účinky.

Efekt kyseliny hyaluronové se plně projeví až přibližně měsíc po aplikaci. Během tohoto období totiž na sebe bude kyselina postupně vázat vodu, vyplňovat hrubší vrásky, pozvedne kontury obličeje a dokáže také vytvarovat nebo zvětšit rty.

Kyselina se do těla stejně jako u botulotoxinu vpravuje injekčně. Pokud se jedná o citlivější část těla, může být před tímto zákrokem aplikována i speciální mast s lokálním anestetikem. Bezprostředně po zákroku vám dané místo dermatolog zchladí ledem.

Jak dlouho to vydrží?

Obě popsané procedury přitom pochopitelně nezaručují výsledek, který bude trvat až do konce života. V případě aplikace botulotoxinu se můžete těšit na viditelný efekt v délce tří až šesti měsíců. U kyseliny hyaluronové je toto období delší. Vyhlazené vrásky vám zůstanou přibližně po dobu šesti až dvanácti měsíců, podle místa aplikace.

Platí přitom, že aby výsledek vydržel i nadále, je třeba po uplynutí této doby opět s dermatologem zkonzultovat aplikaci nové dávky.

Čemu se po zákroku vyvarovat?

Po aplikaci botulotoxinu se doporučuje, abyste se několik hodin po zákroku nepředkláněli a nelehali si. Rovněž se nesnažte oblast nijak masírovat. Bezprostředně po zákroku se vyhýbejte přímému slunečnímu svitu a necestujte letadlem.

U kyseliny hyaluronové jsou podmínky po zákroku ještě o něco přísnější. Doporučuje se, abyste se ošetřené plochy vůbec nedotýkali, a to alespoň šest hodin po zákroku. Předejdete tak možnému poranění. Rovněž se vyhýbejte slunci a vysokým teplotám. Neužívejte aspirin a vyvarujte se tělesné námaze alespoň po dobu dvou dnů po zákroku. A v neposlední řadě po nějakou dobu (alespoň týden) omezte masáže, pleťovou kosmetiku nebo jiná ošetření obličeje. Mohla by být totiž spíše na škodu.

Zdeněk Brož

Zpět na začátek