Aby si člověk poradil s výběrem vhodné dřezové baterie, měl by především vědět, jaké baterie se dnes vlastně vyrábějí. Při neznalosti může dojít k přehmatu, kterého můžete později litovat. Nejlépe je být o výrobku dobře informován – informace všeho druhu jsou velkou hodnotou dnešní doby.

Dřezové baterie se vyrábí z různých materiálů – víte, který zvolit?

Doby, kdy byla k dostání jedna jediná kuchyňská či vodovodní baterie, už jsou dávno pryč. Dnes se na jejich výrobu používají klasické, ale i úplně nové druhy materiálů

· nerez (nerezová ocel) v lesklé i matové úpravě

· mosaz – slitina mědi a zinku; používá se zejména při výrobě kuchyňských baterií v retro stylu, anebo mosazná baterie může být základem pro další povrchovou úpravu – chromování

· keramika a porcelán

· granit

· granit v kombinaci s nerezem – velmi luxusní vzhled, ale pozor při čištění dvou různých materiálů

Z jakých typů kuchyňských baterií je tedy možné volit?

Pestrost materiálů není to jediné, čím se mohou dnešní výrobci pochlubit. Je to především škála typů, o nichž se nám dříve ani nezdálo. V základu se dřezové baterie dělí na

· nástěnné – mohou být klasické, anebo podomítkové; pákové či kohoutkové

· stojánkové – se zabudováním do pracovní desky, anebo přímo do dřezu; opět pákové nebo kohoutkové (růžicové)

Výběr je většinou jasný, volit se bude podle daných dispozic kuchyně – kde je přívod vody a jaký je přístup k němu, přístupnost ke dřezu nebo pod něj, zda budete chtít nebo moci sekat do zdi, anebo vyřezávat pracovní desku.

Jak vybírat? Zda vybrat baterii pákovou, či kohoutkovou, pro vás možná nebude snadná. Kohoutková baterie je z estetického pohledu asi přijatelnější, ale z hlediska funkce je páková výhodnější:

· značná úspora vody – například při čištění zubů si v mezičase pákovým ovládáním vodu vypnete, kdežto u kohoutků necháte vodu téct. Proč? Dalo vám práci nastavit její teplotu a po zatažení kohoutků byste při vyplachování úst museli znovu – pomocí obou rukou – teplotu regulovat, a to se většinou nikomu nechce

· pokud máte děti, mohly by se při nastavování teploty vody pomocí kohoutků opařit; u pákové baterie většinou vědí, co je to „zlatý střed“

Zajímavým typem jsou baterie termostatické

Tyto baterie nabízejí mnoho výhod. Dokáží v okamžiku nastavit požadovanou teplotu vody a tu termostat konstantně udržuje. Odpadá tedy neoblíbené „ladění“ správné teploty, čímž se navíc ušetří nějaké to množství vody i energie. Při nastavování teploty ručně přece jenom několik litrů denně zbytečně odteče, zvláště máte-li početnější rodinu.

Teplota vody se nezmění ani v případě, že v potrubí bude kolísat tlak nebo teplota – například bude-li se současně používat voda na více místech v domě.

Běžné nastavení teploty funguje až do 38oC. Chcete-li mít vodu teplejší, zmáčknete pouze bezpečnostní pojistku a voda poteče taková, jakou jste navolili. Z tohoto je vidět, že termostatická kuchyňská baterie je ideální v rodinách s malými dětmi. A aby byly tyto baterie ještě bezpečnější, jsou některé z nich řešeny tak, aby protékající horká voda neohřívala jejich povrch.

Jak tedy termostatická baterie funguje?

Tato „chytrá baterie“ má uvnitř speciální ventily, které fungují na principu kapaliny, vosku, anebo dvou kovů – takzvané bimetalové termostaty. Využívá se roztažitelnosti těchto látek při průtoku teplé vody.

Zkuste termostatické baterie podomítkové

Jestliže máte byt nebo dům ve výstavbě, anebo v rekonstrukci, zkuste termostatickou baterii s vestavbovým podomítkovým tělesem. Tato baterie vám zajistí taktéž přesnou regulaci teplé vody a navíc velmi moderní design.

Závěrečné shrnutí výhod termostatických baterií

ü jednoduchá obsluha

ü snadné nastavení určité teploty

ü bezpečné používání

ü úspora vody i energie (úspora nákladů na ohřev teplé vody)

Zdeněk Brož

Zpět na začátek