Pokud kupujete do kuchyně novou dřezovou baterii, musíte se zcela jistě zaměřit na její design. Musí vám ladit se stylem zbytku kuchyně a dobře vypadat. Snadné ovládání je taktéž výhodou. Ale podceňovat nesmíte ani její vnitřní stavbu. Dobrý výběr totiž není jen o vzhledu nebo praktických vlastnostech, ale i o vysoké životnosti a na tu má naprosto zásadní vliv právě materiál těla nebo typ kartuše. Bez toho se vystavíte riziku zvýšené poruchovosti, nehledě na to, že kupovat každou chvíli novou baterii by se vám nevyplatilo. Co tedy udělat proto, aby vydržela co nejdéle a fungovala co nejlépe?

Nepodceňujte materiál baterie

Důležité je uvědomit si, že materiál baterie je ve výsledku jiný, než jaký je povrch. Povrchová úprava bývá nejčastěji nerezová nebo granitová, ale vnitřní tělo z těchto materiálů by neobstálo. Proto je obvykle pod pláštěm schováno tělo z mosazi, popřípadě z jiného ušlechtilého kovu či slitiny. Tyto materiály totiž nebudou pod vlivem vody rezavět a ztrácet kvalitu. Ale to neznamená, že stačí tenký plech. Je třeba myslet na to, že voda má v baterii značný tlak a navíc se v ní mohou objevit drobné prachové nebo pískové částice. Tělo baterie tedy musí být dostatečně tlusté, aby všem vnějším vlivům odolalo.

Kartuš – srdce vodovodní baterie

Každá kuchyňská baterie má pod tělem zabudované své srdce – kartuš. Pokud to zjednodušíme, jde o součástku skládající se ze dvou těsně k sobě přiléhajících destiček. Jejich vzájemným posouváním se pak ovlivňuje velikost průtoku a poměr teplé a studené vody. Z takového využití ale vychází také velká míra opotřebení – působí zde tlak, vodní kámen, i vzájemné tření mezi destičkami. Poškození se může projevit buďto zhoršením ovládání baterie, nebo úplnou poruchou. Proto by měla mít ideální kuchyňská baterie kartuš nejlépe mosaznou nebo alespoň keramickou. Plastovou bohužel nemůžeme doporučit, protože je ze všech typů nejméně odolná a její průměrná životnost se pohybuje v řádu jednoho, dvou let.

Zdeněk Brož

Zpět na začátek