Stejně tak jako já, i celá řada mých soukmenovců touží po životě na volné noze. Ti, kterým se sen za úspěšným podnikáním povedl o sobě jakožto o volnonožcích, založili hned několik stránek, na kterých motivují další, ty méně odvážné, k tomuto kroku za svobodou. Ovšem jako všechno, má i podnikání svá stinná místa. Kromě touženého úspěchu, lukrativního podnikatelského záměru, ze kterého bude vašemu okolí padat čelist a neuvěřitelné píle, přijdou i chvíle, kdy vám ve vašem podniku nebude zrovna do zpěvu. Ovšem na druhou stranu, proč to i přesto nezkusit. Současná doba totiž podnikání více než přeje. Dokonce nevymřela ani lidskost a lidé drží při sobě i co se týče finanční stránky, která je v počátcích podnikání hodně napjatá. Já osobně podnikám s přítelem, jakožto společníkem v zahradnictví a příslušenství zahradní architektury. Počátky byly více než těžké, ovšem dnes jsme rádi tam, kde jsem a děkujeme společně za cestu, kterou jsme si oba společně vybrali. Nejen pro ty, kteří se bojí začít s podnikáním stejně tak, jako tomu tenkrát bylo v našem případě, přináším svých 5 osvědčených tipů, které jsou pro přípravu před založením s.r.o., více než důležité. Nicméně si s.r.o. můžete nechat založit i na klíč. Tento článek vám v tomto směru lecco prozradí.

 1. Základní kapitál 1 Kč zní skvěle, ovšem doporučuji zvolit kulatější částku

Mezi ne zrovna starou novinku patří možnost založení s.r.o. se základním kapitálem činícím pouho pouhou jednu korunu. Zní to slastně že? Také se, kvůli tomu se zakládáním s.r.o. roztrhl pytel. Nejeden z nás chtěl začít s podnikáním právě v této době, ve které došlo ke změně. Ruku na srdce 200.000 Kč, jako původní základní kapitál a 1 Kč, to je sakra rozdíl. Více se této změně týkající se roku 2014 můžete dočíst v tomto zajímavém článku. Nicméně i když nám zákon dovoluje vložit do svého podnikání od 1 Kč více, doporučuji vkládat částky mnohem kulatější a to zejména kvůli usnadnění převodů a změn jednotlivých podílů ve společnosti. Já osobně doporučuji volit částky dělitelné, proto jsme se s přítelem rozhodli do počátku svého podnikání vložit 30.000 Kč. I tak jsme měli co dělat, aby nám vše hladce vyšlo. V zájmu společnosti, totiž musíte vzít v úvahu skutečné potřeby s.r.o. které chcete v počátcích podnikání realizovat. 

 2. Trefný, nezaměnitelný a neklamavý název je samozřejmostí

V případě, kdy se jako já se svým přítelem rozhodnete vplout do vod podnikatelů, musíte mít na paměti také to, že dobrou firmu prodává dobré jméno. I z hlediska zákona potřebujete pro svou nově narozenou společnost vhodný název, který musí nést dovětek s.r.o., spol. s.r.o. anebo celé společnost s ručením omezeným. To je samozřejmě jasné, tudíž na vás zbývá pouze vymyslet trefný a úderný název, který nebude zaměnitelný s jinou společností a zároveň nebude klamavý. V opačném případě budete nuceni název změnit, jinak na zápis do obchodního rejstříku můžete zapomenout. Dávejte si také dobrý pozor na to, aby se váš název společnosti neshodoval s názvem firmy, která nemá moc úspěšnou historii či je obchodní jméno společnosti spojováno s určitým podvodem či machinacemi. Pokud společnost Komárek a Pampeliška má za sebou aféru s daněmi, jistě svou firmu nepojmenujete, Pampeliška a Komárek. I když by vám tento název rejstříkový soud zcela prokazatelně povolil užívat. 

 3.Někdy je třeba živnostenského oprávnění

Některé druhy živností potřebují ke svému chodu odpovědného zástupce. Pokud vaše živnost spadá pod koncesovanou, vázanou či řemeslnou činnost, musíte si ve své firmě ustanovit odpovědného zástupce, který bude mít potřebnou praxi a vzdělání pro výkon svého povolání. Díky tomu, že naše živnost spadá do živností volných, nemuseli jsme tuto spletitost řešit, ovšem mnohdy je třeba na tyto věci dávat velký pozor a být obezřetný za každé situace. 

 4. Sežeňte si včas spolehlivého účetního

Od data zápisu do Obchodního rejstříku vám začíná běžet i celá řada povinností. K těm neodmyslitelně patří i povinnost vést podvojné účetnictví a registrovat se u příslušných správců daně. Musíte rovněž přihlásit své zaměstnance ke zdravotní a sociální správě a mnoho dalšího. Proto nikdy neotálejte s tím, že si včas seženete spolehlivého účetního, který vám bude vždy nápomocen. Jeho služby se pro vás stanou nedocenitelnými a to především v případě, kdy o účetnictví pra nic nevíte. Kvalitní účetní je základem prosperující společnosti. 

5. Mějte nervy ze železa

Rada na závěr, kterou vám dám, zní, abyste měli za každé situace pevné nervy. Ne vždy totiž budete na vrcholu své slávy. Přijdou i dny, kdy budete chtít se vším skoncovat a bude vám chybět neustálé pobízení ze strany nadřízeného ve vaší donedávna nenáviděné práci. Podnikání není procházka růžovým sadem, tudíž mějte na paměti, že bez nervů ze železa v těchto vodách jen těžko obstojíte.

Zdeněk Brož

Zpět na začátek