Pokud se člověku podaří v životě nahromadit majetek, ať už poctivou prací, dědictvím, ulovením bohatého partnera nebo třeba vrcholovou sportovní kariérou, je třeba se o něj starat a také jej pečlivě chránit. Jaké jsou způsoby zabezpečení nemovitostí, automobilů, mobilních telefonů a dalšího majetku? Shrnuli jsme ty nejzákladnější! 

Nemovitosti

Nemovitosti jsou jednou z komodit, které se za posledních několik let dokázaly nejlépe zhodnocovat. Jejich ceny totiž raketově rostou.  Tržní hodnota se zvedá několikanásobně oproti tržní hodnotě před několika lety. Kdo nezaváhal a nemovitost si v minulosti koupil, jistě si může mnout ruce. Nemovitost je samozřejmě třeba si řádně a dostatečně pojistit. Máme na mysli jak nemovitost jako takovou (zdi, stropy, střechu), tak i zařízení interiéru spojené s nemovitostí plus movité vybavení. 

Dejte ale velký pozor, jak dlouho máte nemovitost pojištěnou, a na jakou částku byla pojistka sjednána. Pokud hodnota nemovitosti od doby uzavření pojistné smlouvy výrazně stoupla, navyšte si i pojistku. V případě vzniku pojistného plnění bude vždy brán ohled pouze na hodnotu nemovitosti, jež je uvedena ve smlouvě. Můžete se tak vyhnout velice nepříjemnému překvapení.  

Havarijní pojištění auta

Pokud jste si pořídili nový nebo zánovní automobil, určitě doporučujeme kromě placení povinného ručení zvážit i sjednání havarijního pojištění. Toto pojištění pokryje většinu nákladů spojených s krádeží i poškození vozidla vaší vinou. Pokud jste zmatkař nad zmatkaře, bude se vám hodit i nadstandardní pojištění. To zvládne pokrýt náklady například na otevření auta v případě zabouchnutých klíčů. 

Chraňte si svůj mobil

Mobilní telefon je často módní záležitostí, jejíž náklady na pořízení mohou přesáhnout i desítky tisíc. I mobil je proto tedy velmi praktické chránit. Ať už myslíme například pouzdro na IPhone 7, nebo kryty a ochranné obaly na další oblíbené značky mobilních telefonů. Díky nim se telefon jen tak nepoškodí a nepoškrábe. Pokud máte nějakou drahou značku, můžete svůj mobil nechat pojistit. Pojistkou můžete pokryto riziko ztráty nebo odcizení telefonu, poškození při pádu, nebo třeba nehodu nechtěné poškození telefonu po namočení ve vodě.  

Dům mějte pod dozorem

Pokud vlastníte nemovitost, jednou z velmi nepříjemných skutečností, které  vás mohou potkat,  je návštěva zlodějů. Tento typ nepříjemného překvapení nechce zažít nejspíš nikdo z nás. Zloději jsou dnes rafinovaní, dokážou krást i za bílého dne, nebo dokonce i ve chvíli, kdy jsou majitelé doma a v noci klidně odpočívají. Pokud máte obavy z tohoto typu nevítaných návštěv, můžete uvažovat o elektronickém zabezpečení objektu. Čidla, která zaznamenají sebemenší pohyb, vás budou při jakékoliv jeho detekci okamžitě informovat na vašem mobilním telefonu. Systém čidel je také velmi praktické doplnit systémem kamer, které v případě vniknutí nežádoucí osoby pořizují kamerový záznam. Ten v případě konkrétní události dokáže identifikovat pachatele. Jaká jsou však právní úskalí pořizování záznamů z prostoru soukromého majetku? A jak je to s jejich zveřejněním? Než si kamerový systém pořídíte, doporučujeme tato pravidla nastudovat! 

Mít svůj majetek v bezpečí, hlavně pokud není jeho hodnota zanedbatelná, je jistě přáním nás všech. Pro jaký způsob ochrany jste se rozhodli vy a nelitujete toho? Prozraďte nám, jestli se vám již někdy něco ztratilo. A jste od té doby na svůj majetek opatrnější? Těšíme se na vaše příspěvky!

Zdeněk Brož

Zpět na začátek