Řešíte právě pronájem bytů v Praze a máte malé děti? V tom případě vás jistě napadá otázka, jaká lokalita je pro vaše potomky nejvhodnější. Měla by pochopitelně splňovat veškerou základní občanskou vybavenost, být pro děti bezpečná a nejlépe i kousek od přírody. Jakou část Prahy si tedy pro bydlení můžete vybrat?

Praha láká na dostatek služeb

Důvodů, proč lidé dávají Praze přednost před menšími městy může být hned několik. Zřejmě tím nejzásadnějším je přitom skutečnost, že v Praze najdete všeho dostatek. Velká občanská vybavenost tak nevyžaduje dlouhé cesty do obchodů, práce nebo za zábavou.

Všechno má však i své stinné stránky. Je třeba počítat s tím, že Praha není malá vesnice a příroda zde tak není zastoupená v takové míře. Na druhou stranu se v našem hlavním městě nachází spousta parků, které přírodu alespoň trochu dokáží zastoupit. A v případě větších vyjížděk do přírody můžete kdykoliv vyrazit na výlet za hranice města.

Co při výběru bytu zohlednit

I když lokalita je při výběrů bytu vůbec nejdůležitější, je pochopitelně třeba brát v úvahu hned několik dalších faktorů. V prvé řadě lze doporučit, abyste zvážili dopravní dostupnost v daném místě. Informujte se, jak daleko se od místa vašeho bydliště nachází zastávka MHD a jak dlouho vám zabere cesta do práce nebo školy.

Pokud plánujete stěhování s dětmi, jistě byste měli rovněž brát v úvahu stav občanské vybavenosti v daném místě. Informujte se, zda se zde nachází vhodná škola, a to jak mateřská, tak i základní. Dále zvažte blízkost lékařů, obchodů, restaurací nebo třeba bankomatů.

S dětmi dále také chcete, aby v dané čtvrti bylo bezpečno. Zde můžete využít informací od svých přátel nebo známých, kteří v dané lokalitě bydlí. Jednoduše se tak můžete informovat o tom, jaký je v dané části noční život a zda tak nebudete trpět příliš vysokým hlukem.

Pronájem bytů v Praze se těší velké oblibě

Pokud již máte děti, lze předpokládat, že se budete chtít vyhnout rušnému pražskému centru. V něm se navíc ceny za pronájem pohybují poměrně vysoko, a proto lze bydlení spíše na okraji města jen doporučit.

Praha 9

Pokud bychom měli být konkrétní, lze pro bydlení s malými dětmi doporučit například městskou část Praha 9. Zde lze vypíchnout zejména blízkost přírody, konkrétně to odtud mají obyvatelé blízko do Říčanského lesa nebo k přírodní památce Prosecké skály.

Praha 10

A za zmínku stojí i městská část Praha 10, která svojí blízkostí přírody rovněž vyniká. Navíc zde v poslední době vzniká řada developerských projektů, a proto máte možnost bydlet v krásné novostavbě. Snad největší dominantu na Praze 10 tvoří rozsáhlý park Hostivař, který je ideální pro procházky a posezení v přírodě.

Praha 4

Pokud vás ani jedna lokalita nezaujala, můžete zvážit ještě například městskou část Praha 4. Z té už je to do centra blíže a hodí se tak možná již pro bydlení se staršími dětmi, kteří do centra města také rádi vyrazí. Občanská vybavenost je zde na velmi dobré úrovni a nechybí ani zeleň. Tato lokalita se totiž může pochlubit parkem Na Jezerce s krásným přestavěným altánem.

Ať už se rozhodnete pro bydlení v kterékoliv městské části, dejte si s výběrem na čas. Ujistěte se, že jste s danou lokalitou opravdu spokojení, protože stěhování s dětmi může být někdy pořádná dřina. Předpokládejte, že v daném místě strávíte opravdu přinejmenším několik let a místo by vám tak mělo po všech stránkách vyhovovat.

Pravdou sice zůstává, že pronájem v Praze je poněkud vyšší. Ceny pronájmů zřejmě porostou i nadále. Na druhou stranu zde máte vše potřebné na dosah ruky a stejně tak i pracovní nebo studijní příležitosti jsou v Praze opravdu rozsáhlé.

Zdeněk Brož

Zpět na začátek